2010. november 22., hétfő

Túrós-meggyes táska


Ezek a kis túrós táskák csak a véletlen és egy rádióműsor eredménye. Hétvégén a Juventus rádióban jegyeket lehetett nyerni a decemberi Disney On Ice előadásokra, melyet az én drága kis szerelmem nagyon meg szeretne nézni, de a jegyek árra igen csak horribilis. Szombat egész délután hallgattuk a de sajnos semmi! :( Vasárnap délután persze megint hallgattuk és próbálkoztunk, de semmi! Szilvike megkért, hogy hagyjam abba és ne hallgassam, mert csak kiborulok idegileg. De én nem adtam fel, s mikor hazajöttem tovább hallgattam, hogy az idő kellemesebben teljen, gondoltam sütök valamit. S mivel volt itthon túróm a választás már nem volt nehéz, hogy mi legyen. Túrós táska :))) Ja és a legjobb azon felül, hogy a sütemény is nagyon finomra és szépre sikerült az az, hogy a kitartásomnak meglett a gyümölcse!!! mert a 4 órai családi belépőjegyet én nyertem meg :))))))))))) és most NAGYON BOLDOGOK VAGYUNK :))))))))))))

Túrós - meggyes táskácskák

Hozzávalók

a tésztához:
50 dkg finom liszt
3 dkg élesztő (1 dl tej + 1 ek cukor)
8 dkg cukor
1 csipet só
25 dkg margarin
6 evőkanál tej
2 tojás sárgája

a töltelékhez:
250 dkg félzsíros tehéntúró
1 doboz ricotta túró
1 csomag vaníliás cukor
cukor ízlés szerint
2 tojás sárgája
reszelt narancshéj
meggy befőtt

1. Az élesztőt kevés langyos cukros tejben felfuttatom.
2. A lisztet összekeverem a cukorral és a sóval és elmorzsolom benne a vajat. A lisztes, vajas, cukros halmunk közepébe kialakítunk egy kis krátert, amibe beleöntjük a felfutott élesztőt, a két tojást és a 6 evőkanál tejet, majd összegyúrjuk. A tészta akkor jó amikor már szép ruganyos és nem ragad a deszkához. Kilisztezett tálba teszem és 30 percig pihentetem. Nem keleszteni kell, csak pihentetni. Amíg a tészta pihen összerakjuk a tölteléket.
3. A túrót és a ricottát a tojások sárgájával és a cukorral jól összedolgozzuk és belereszeljük a narancs héját, amivel újra jól összekeverjük.
4. Ha a tészta kipihente magát, kinyújtjuk, és igény szerinti méretű kockákra vágjuk. A töltelékkel megtöltjük és a töltelék közepébe mérettől függően egy vagy több szem meggyet teszünk. A tésztát a végeinél összecsípjük és betakarjuk vele a tölteléket.
5. Sütőpapírral kibélelt tepsire halmozzuk a kis táskákat, melyeket a sütés előtt lekenünk tojással és 10 percig pihentetjük. 180 C fokos sütőben 25-30 percig sütjük. Akkor jó ha a teteje már szép aranybarna.
A sütőből kivéve szórjuk meg porcukorral.










Melegen is fogyasztható de hidegen is nagyon finom. Akár reggelire is egy pohár finom tejjel.



Jó gyúrogatást és sütögetést!!! és Jó étvágyat :)))))



2010. november 14., vasárnap

Húsós papucs


Vasárnap délutáni pihenés és a Forma 1 nem jó párosítás!!!! Nagy izgalmamban inkább a konyhába menekültem, bár az igazat megvallva, már jó pár napja meg szerettem volna csinálni ezt a sós süteményt, csak hát nem volt rá érkezésem. Gondoltam de jó lesz végig nézem az utolsó futamot, de egyszerűen nem bírtam idegekkel. Az első kör után úgy döntöttem, hogy inkább csak hallgatom és közben levezetésképp összedobom a várva vár kis sütikét. Ami nem utolsó sorban igen laktató is.

Hozzávalók

a tésztához:
25 dkg liszt
15 dkg margarin
+ 15 dkg margarin
2 tojás
2 kanál tejföl

+ 1 tojás a kenéshez

a töltelékhez:
40 dkg darált marha hús
vöröshagyma
fokhagyma
zöldborsó
reszelt trappista sajt
só, bors, majoránna

A vöröshagymát és a fokhagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a darált húst és jól befűszerezzük. Amikor a hús már kellően "megfőtt" hozzáadjuk a zöldborsót és az egészet jól összefőzzük, majd félre tesszük hűlni.
A tésztához a lisztbe a margarint belemorzsoljuk, majd beleütjük a két tojást, a két kanál tejfölt és az ízlés szerinti sót. A tésztát jól összedolgozzuk és téglalap alakúra kinyújtjuk. A maradék 15 dkg margarint a tészta közé teszem, amit duplán összehajtunk. Újra kinyújtjuk és négy rétegben behajtjuk, majd 30 percre a hütőbe tesszük pihenni. Amíg a tészta hűl a sajtot lereszeljük.
A tésztát kinyújtjuk, egy tálka segítségével köröket szaggatunk belőle. A tészták felét először a húsos töltelékkel, majd a tetejére a reszelt sajttal töltjük meg. A tészták szélét megkenjük a felvert tojással és a tésztát a töltelékre hajtjuk. A szélét villával kicsit megnyomkodjuk, hogy a tészta biztosan összetapadjon, és végezetül a tetejét is megkenjük a felvert tojással, hogy szép aranybarna legyen. 180 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig sütjük.

Tálaláskor adhatunk hozzá tejfölt, vagy paradicsomos mártogatóst.

Sok szerencsét és jó étvágyat kívánok hozzá mindenkinek! :)



2010. november 11., csütörtök

Székely káposzta


Egyszerű, Laktató egy igazi családi étel! Jó sok embert könnyen jól lehet lakatni belőle :))))
Korgó gyomorral ébredtem reggel. Ez így nagyon nem jó!!!! Mit főzzek???? egész délelőtt ezen járt az eszem, de semmi. Mármint volt sok ötletem, de egyik sem hatott meg igazán. Aztán persze akkor jön az igazi "hívás" amikor nem is várja az ember. Sétálunk Lolikával és jött az érzés - Székelykáposzta - Ez az!!!! Akkor már tudtam, hogy ez az igazi, s így még nem csak magam de a családom is jól tudom lakatni. Gyermekként, mikor Édesanyu káposztát csinált, mindig azt hittem én ilyet SOHA nem fogok tudni megfőzni. De aztán rájöttem, semmi sem lehetetlen!!! Csak meg kell próbálni. ;) Megvallom őszintén, mikor először készítettem nem néztem meg a receptet sehol, inkább úgy érzésből és az emlékeimből (hogy Édesanyu milyen folyamatokat csinált) építkezve csináltam meg és azóta ezen nem is változtattam. Így is Nagyon Finom lett :))) éppen ezért lehet másképp kell, megfőzni és ízesíteni, de én ezen már biztosan nem változtatok.
Ha egy jót szeretnétek enni és szeretitek a káposztát én nagyon nagy szeretettel ajánlom ezt a könnyen elkészíthető receptet.
Jó étvágyat és egy jó tipp NE LEFEKVÉS ELŐTT EGYÉTEK!!!! :)))) a káposzta ellensége az alvás :))))))
Nem fog hagyni..... ;)

Hozzávalók:

1 kg marha lapocka
3 - 4 darabka füstölt oldalas
1 kg savanyú káposzta
2 nagy fej vöröshagyma
2 nagy paradicsom
6 gerezd fokhagyma

egész és őrölt fekete bors
őrölt kömény
pirospaprika
babérlevél
2 marék gersli (ízlés szerint tehető a káposztához)

Elkészítés:

1. A vöröshagymát apróra vágjuk és megdinszteljük.
2. A húst felkockázzuk és az üvegesre dinsztelődött hagymára tesszük és úgy mint a marha pörköltet pirospaprikával, sóval, borssal, őrölt köménnyel és apróra vágott paradicsommal puhára főzzük.
3. Amikor a husink már jó puha és ízletes, rárakjuk a káposztát két rétegben. Az első rétegre rátesszük a füstölt oldalas darabkákat, a fokhagymát, a babérlevelet, az egész borst, a gerslit és a tetejét jó vastagon megszórom pirospaprikával. Mindezek tetejére kerül még a maradék káposzta amire szintén teszek egy kevés pirospaprika őrleményt. Felöntöm kevés vízzel és lassú lángon kb 2 - 2fél órán át fedő alatt készre főzöm.

Tálaláskor tejföllel és egy jó nagy szelet friss, ropogós kenyérrel kínálom.


Sok sikert és jó étvágyat hozzá mindenkinek!
és ne feledjétek Ne Lefekvés előtt!!!! :)))))))

2010. november 10., szerda

Lepcsánka vagy ki ahogy akarja :)


Feladom!!! Nekem ez a diétázás nem meg :) Én tényleg mindent tőlem telhetőt megtettem, de sokkal jobban szeretek enni és ezt nem tudom feladni! :)))) majd lemegy az a pár fölös kiló amikor le kell, hogy menjen!!!! :)
Már jó pár napja rajta voltam, hogy megcsinálom, sőt már legalább két hete meg szeretném csinálni, ma este beadtam a derekam, így minden tudásom összeszedve elkészült a várva várt Lepcsánkám, vagy inkább Tócsni? Macóka? Röszti? mind ugyan az, csak ki hogyan hívja :) Erről az ételről mindig a gyerekkorom jut eszembe, mikor Édesanyu egyszer csak felpattant kiment a konyhába és max fél óra múlva már a nővérkémmel bent csemegéztünk a fincsi kis Macókákat :) igaz volt időszak amikor nem szerettem, de most nagyon jól esett nosztalgiázni. :(
Ez az étel, míg élek, mindig azok közé fog tartozni, ami az én Drága Édesanyukámra emlékeztet!!! :))))


Hozzávalók:
4 nagy szem burgonya
2 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
2 db tojás
4-5 kanál liszt
só, bors

A hagymát apróra felkockázzuk és megpároljuk. Míg a vöröshagyma dinsztelődik a burgonyát meghámozzuk és a reszelő nagy lukú felén lereszeljük. A petrezselymet apróra vágjuk és a fokhagymát lereszeljük. Az előkészített alapanyagokat összekeverjük és mikor evvel kész vagyunk hozzáütjük a tojásokat és evvel is jól eldolgozzuk. A kész masszánkat sózzuk, borsozzuk és annyi lisztet adunk hozzá hogy a massza sűrű állagú legyen. A masszákat bő forró olajban kisütjük.
Tálaláskor kínáljunk hozzá fokhagymával, sóval, pirospaprikával ízesített tejfölt, paradicsomot, cikkekre vágott uborkát.

Mindenkinek melegen ajánlom :) ha másért nem a régi szép emlékek felidézéséért :)))))


2010. november 7., vasárnap

Barackos túrótorta


Nem könnyű egy jó étkű család mellett diétázni :))) Testvérkém tegnap este kedvesen megjegyezte, hogy nincs-e kedvem megcsinálni a saját módszeremmel ki kísérletezett sütés nélkül készíthető túró tortámat, mert ő annyira nagyon szeretne enni. Hát egy jó testvérnek egy ilyen kérésre lehet nemet mondani?????? Hát persze hogy nem!! :)))) gondoltam este gyorsan össze dobom és reggelre már ehető is a fincsi kis sütike, de nem Szilvikéhez híven ez sem úgy van ahogy az ember kigondolja és beossza az idejét :) Hangusom sírva zokogva hagyott itt este, hogy ő is szeretne nekem segíteni benne, és tényleg ne csináljam meg nélküle. Ez volt a második gyengeségem!!! :)) Megbeszéltük reggel jön és együtt megcsináljuk, de sajna ez is elmaradt. Gondoltam ha már meg is csinálom akkor legyen ma, úgyhogy végre elkészült a várva várt barackos túrós torta! Inkább később mint soha :))))))))))


Barackos túrótorta sütés nélkül

Hozzávalók:
Tészta
5 db tojás
15 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
15 dkg margarin
2 evőkanál tejföl
15 dkg liszt
1/2 csomag sütőpor
kapcsos kerek torta forma

Töltelék
1/2 kg túró
1 citrom reszelt héja és leve
10 dkg olvasztott margarin
10 dkg cukor
1 doboz natúr joghurt
1 csomag zselé fix




A tojásokat kettéválasszuk és a tojások fehérjéjét kevés cukorral kemény habbá verjük és félretesszük. A tojások sárgáját a cukorral a vaníliás cukorral habosra keverjük és hozzáadjuk a puha margarint és a két evőkanál tejfölt is. A habos krémbe beleszitáljuk a sütőporral elkevert lisztet és jól eldolgozzuk. A tojásfehérje keménnyé vert habjának felét a lisztes "tésztához" keverjük, majd a maradék habot óvatosan is hozzá keverjük. A piskótát kivajazott és sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük és 180C fokos sütőben 20 percig sütjük.
Amíg a torta alapja a sütőben sül, addig összerakjuk a túrós tölteléket. A túrót egy nagy tálba tesszük és villával kicsit áttörjük. Belereszeljük a citrom héját és belefacsarjuk a levét, és hozzátesszük a megolvasztott vajat és a cukrot is, majd összekeverjük. A natúr joghurtba belekeverjük a száraz zselé fixet amit a már elkészített túróhoz keverünk. A barackot cikkekre vágjuk és megvárjuk míg a torta a sütőben megsül és sülés után kihűl.
Amint a torta kihűlt véglegesen összeállíthatjuk a tortánkat. Az összeállított túrót a kihűlt tortalapra halmozzuk és szépen lelapogatjuk, majd szépen a tetejére rakjuk a barack cikkeket. Az elkészült tortát minimum egy éjszakára hűtőbe tesszük és ezután tálalhatjuk.

Én most csak annyival bolondítottam meg, hogy a torta alapba pici kakaót tettem. De lehet a túrós krémbe is bele tenni a gyümölcsöt apró kockákra vágva.

Kívánom mindenkinek nagyon nagy szeretettel! Nagyon finom mert nem nehéz és a citrom miatt nagyon friss és könnyű is. Jó étvágyat hozzá!!! :))))))








2010. november 1., hétfő

Vargabéles kicsit másképp


Hosszú hétvége a nagy talányok ideje :) három hosszú nap és mindig éhes családtagok!!!! A nagy kérdés ami már péntek óta foglalkoztatott, hogy mit együnk három napig????? Ez sajnos nem a legboldogabb "ünnep" a számomra így gondoltam a három napban bekucizunk Lolikával a lakásba és kibőgöm az egész évi bánatom!!! Szóval főzni semmi kedvem nem volt!! de a női gyomor bánatában édességért kiállt :) és úgy gondoltam ha már lúd, legyen kövér és lakassuk is jól azt a gyomrot. Így a választás a gyors, laktató és persze a nagyon nagyon finom régi kedvencre esett a Vargabélesre :) amit én a következőképp készítek:

Hozzávalók - (8 db kiadós kocka jön ki ebből a mennyiségből)
20 dkg cérnametélt
20 dkg puha margarin
20 dkg cukor (lehet por, barna vagy a sima kristály cukor)
1 csomag vaníliás cukor
5 db tojás
1/2 kg túró
1 teáskanál vanília kivonat
2 evőkanál tejfől
1 csomag réteslap
10 dkg fehércsokoládé
1 üveg meggy befőtt

A cérnametéltet bő forrásban lévő sós, olajos vízben kifőzzük és félre tesszük hűlni hagyni, s míg a tészta hűl elkészítjük a tölteléket. A vajat a cukorral, vaníliás cukorral és a tojások sárgájával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a villával összetört túrót, a vanília kivonatot és a két kanál tejfölt és az elkészült tölteléket összekeverjük a kihűlt cérnametélttel. Egy magas falú tepsi alját kitöltünk 4 db réteslappal, melyeket egyenként alaposan megkenünk olvasztott vajjal. Amint evvel megvagyunk a tojásfehérjét kemény habbá verjük és apránként összevegyítjük a túrós tésztás masszával, melyet a kivajazott réteslapokra halmozunk. A fehér csokoládét apróra összetörjük és a kupac tetejére szórjuk egyenletesen és ezt tesszük a kimagozott meggybefőttel is. Végezetül a tetejét befedjük két lap réteslappal amit, úgy mint az alját jó alaposan megkenjük vajjal és 180 fokra előmelegített sütőben 30 percig aranybarnára sütjük.

Tálaláskor meghintjük egy jó nagy adag porcukorral és mellé házilag készített meggy lekvárt kínálunk.

Jó étvágyat mindenkinek!!!! :)))))) remélem ez is egy jó recept lesz a többi között :)





2010. október 27., szerda

Indonéz csirke

Mivel a diéta miatt nem ehetek csak csirke husit és nagyon sok gyümölcsöt, ezért úgy gondoltam a kettőből csinálok egy fincsi kis egyveleget, mivel itthon csak alma volt és ananász ezért lett indonéz a kicsi csirkém :))) és hogy egy picit különleges is legyen mindezt cserépedényben tettem ;))))


Hozzávalók:
1 kg csirke (comb és mell is lehet vegyesen, vagy egy egész csirkét daraboljunk össze)
4 db alma
1 doboz ananász konzerv
liszt
curry
fahéj

cserépedény (használat előtt az edényt ne felejtsük el beáztatni!!! ne rakjuk teljesen tele vízzel mert úgy nem tud elpárologni belőle a víz, és az edény nem tudja magába szívni)

A csirkét apró darabokra vágom és sózom. Beszórom curryporral és fahéjjal és egy picit félre teszem pihenni. Amíg a husikánk pihen az almát jól megmossuk és cikkekre vágjuk. A csirkét a lisztben megforgatjuk és olajban pirulásig elősütjük, majd az edény aljára pakolom. Ráhalmozom a cikkekre vágott almát és az apróra vágott ananászt, majd az ananász levét is ráöntöm. Beteszem az előmelegített sütőbe és bő egy óra sütés után leveszem a tetejét és a husikákat pirosra pirítom és rizzsel tálalom.

Bár a fényképeim nem a legszebbek, de higgyétek el finom :))))) és ugye csak gyümölcs és hús.... így nem is bűnöztem :)))))))

Jó étvágyat mindenkinek aki követ és kipróbálja ezt a kis receptet.




Ui.: csinálhatjuk még mézzel és kókusztejjel is, úgy a szaftja is jobban használható.

2010. október 19., kedd

Segítség :)

Amilyen szerencsém volt ma találkoztam a PÉLDAKÉPEMMEL!!! (ha netán nem ismerne magár, de hogy biztosan mindenki tudja ki a legjobb gasztro bloger!! ő Ildinyo http://ildinyo.blogspot.com/) és egy csomó, csomó nagyon jó kis segítséget adott, avval kapcsolatba mit hogyan kell beállítanom :) már ezért érdemes volt kimozdulnom a lakásból :)))))) most még többet fogok itt lógni :)
Ja és Ildi Nagyon szépen köszönöm!!! :*:*:*

2010. október 18., hétfő

Édesanyám omlós almás pitéje


Megvan a holnapi nagy feladatom :) A nővérem sem igen fogyózik :))))) Almás pitét kért. Ilyenkor mikor a család almás pitét kíván mindig előveszem Édesanyu anyukájának 1000 éves almás pite receptjét. Nagy szerencse, hogy ez a recept megvan, mert Édesanyu ugye mert ő minden receptet fejből tudott, nem igen vetette papírra a legjobb receptjeit, de a gyerekkori kíváncsiságom és erőszakosságom gyümölcse hogy ez a szuper tésztás recept megmenekült!!! :)))) Sok almás pitét ettem, de másét nem igen szerettem, mert nem szeretem ha a tészta vastag és nehéz. Ennek a tésztája olyan omlós, hogy csak úgy eteti magát. Próbáljátok ki, ígérem tényleg nem fogjátok megbánni!!!!!

ALMÁS PITE

Hozzávalók a tésztához:
40 dkg finomliszt
 25 dkg margarin
12 dkg kristálycukor
1 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
1 tojás sárgája
1/2 citrom reszelt héja és leve
1-2 evőkanál tejföl (amennyit a tészta felvesz)
+ 1 tojás sárgája a kenéshez

A töltelékhez:
2 kg alma
12 dkg margarin
fahéj és cukor (ízlés szerint)
2 csomag vaníliás cukor

A lisztebe a sütőport belekeverem, majd a margarinnal összemorzsolom és a többi hozzávalóval ruganyos tésztává gyúrom. A tésztát 2 cipóra osztom, egy kisebbre és egy nagyobbra és hűtőbe teszem pihizni. A kicsi a teteje legyen a nagyobb az alja.

Amíg a tésztánk pihen addig az almát meghámozom, a csumáját kiszedem és a reszelő nagyobb lukán lereszelem. Egy nagy lábasba teszem a lereszelt almát, bele teszem a margarint, a vaníliás cukrot és a fahéjat és rottyanásig felfőzöm és félre teszem. (így az ízek jól bele érnek az almába).

A sütőt 200°C-ra előmelegítem (gáz sütőn 4-re), majd egy közepes méretű, magasabb falú tepsit kivajazok és lisztel vagy zsemlemorzsával kiszórom. (ezt mindenki maga dönti el, hogy ki mit szeret).
A nagyobb cipót előveszem és lisztezett deszkán tepsi nagyságúra nyújtom, majd a tepsibe egyengetem. Ha evvel megvagyok leheletvékonyan megszórom zsemlemorzsával, és ráhalmozom a kinyomkodott és kihűlt reszelt almát. Végül előveszem a kisebb gombóc tésztát és őt is tepsi nagyságúra kinyújtom és az alma tetéjre fektetem. Villával megszurkálom, felvert tojássárgával megkenegetem és kb 40-50 percig sütöm. Ezt sütője válogatja, de akkor jó amikor a teteje szép aranybarna (nem fekete :))) és a tűpróbán jó szilárdnak de nem száraznak bizonyul. Felvágás előtt érdemes kicsit hűlni hagyni, különben szétomlik a sok alma végett.
Porcukorral megszórva kicsi kockákra vágva tálalom.
Én igazi falatnyi méretűekre szoktam vágni, így is jobban eteti magát :))))))) és így biztosan senki nem tudja abba hagyni!!!

Remélem nagyon sokan ki fogjátok próbálni, mert nem csak nagyon szép, de tényleg nagyon finom is. 
Édesanyám biztosan büszke lenne rám!! :))))))

Amint kész rakom fel a képeket is!!!! :)



2010. október 17., vasárnap

Csokis keksz

Ebben a ramaty időben senkinek nincs kedve fogyókúrázni :) Így tettem én is és engedtem a csábításnak. :)))
Előszedtem egy nagyon régi receptet amit már anno többször is kipróbáltam, de valahogy sosem volt az igazi. Most egy pici módosítással szerintem megvan a végleges recept. A család összes tagjának nagy örömére. :))

Hozzávalók:
20 dkg liszt
15 dkg kakaó por (cukrozatlan)
6 dkg tejpor
1/2 tasak sütőpor
1 kk só
2 tojás
20 dkg vaj (jó puha)
15 dkg nádcukor
vanília aroma
10 dkg étcsokoládé

A lisztet a kakaó és tejport, a sütőporral és a kávéskanál sóval összevegyítem egy tálba és félre teszem.
Egy másik tálba a két tojást a cukorral habosra keverem, majd hozzá teszem a puha vajat és a vanília aromát és jól össze dolgozom. Amikor már szép habos bele teszem az apróra vágott csokit és a sütőporos, kakaós, tejporos lisztet és jól összedolgozom.
A sütőt 180 fokra előmelegítem. Egy tepsibe sütőpapírt teszek és vizes kanállal kicsi halmokat teszek rá, melyeket kicsit lelapogatok. 15 - 20 percig sütöm, így a széle már ropogós de a közepe még puha marad.
Hagyjuk kihűlni és csak után fogyasszuk, úgy az igazi! Főleg másnap!!! :)
Sok szerencsét és jó sütögetést mindenkinek.




2010. szeptember 24., péntek

Variációk pogácsára

Ezernyi dolgom között végre időt tudtam szakítani kedvenc szenvedélyemnek a főzésnek. A sógorom "nagy" vadász és mivel most kezdődött meg a vadász szezon ezért hétvégenként alig látni otthon. Három hete a nővérem felvetette, hogy ő úgy enne egy kis pogácsát és nem-e lenne kedvem sütni ha az időmbe belefér. Én persze kapva kaptam az alkalmon és előkerestem Édesanyuci jól megszokott ezer éves pogácsa receptjét. Régebben elég sokat próbálkoztam és minden alkalommal tényleg bele adtam apait, anyait, minden szeretetet és akarást, de valahogy soha semelyik recept nem bizonyult jónak. A pogácsák sorra laposak és kő kemények lettek. Próbálkoztam extra vassal is de az sem lett jó. Feladtam!!! De most ismét nagy hévvel és bizalommal Édesanyu nagymamájától leírt receptje iránt belevetettem magam a pogácsa gyártásba. Az eredmény engem lepett meg a legjobban. Egy csodálatos magas, puha, vajas és iszonyú finom POGÁCSA igen csupa nagybetűvel végre pogácsa lett!!! :) Azt ugye már nem is kell mondanom, hogy a családnak is nagyon ízlett. Szerdán a sógorom reggel avval hív, hogy megy holnap reggel vadászni 4 napra és nem-e lenne kedvem megint sütni nekik elemózsiának pogácsát. Lehet-e erre a felkérésre nemet mondani??? Nem is tettem, sőt picit tovább is gondoltam az alaptésztát és így született meg a három féle pogácsa egy tésztából. Sajtos, tepertős és a full favorit a családban a hagymás. Mivel a sógorom kérésére találtam ki ezért a neve

VADÁSZOK HAGYMÁS POGÁCSÁJA lett.

Az alap tészta receptje:

50 dkg finomliszt
25 dkg ráma margarin
3 dkg élesztő
1 dl tej
csipet cukor
3 tojássárgája
ízlés szerinti mennyiségű só

Töltelékhez:
1 kg vöröshagyma

bors

A tejet langyosra melegítem, beleteszem a kávéskanál cukrot és belemorzsolom az élesztőt, majd hagyom felfutni. A lisztet a vajjal gyorsan elmorzsolom (nehogy a vaj a kéz melegétől megolvadjon) majd hozzáteszem a három tojássárgáját, az ízlés szerinti mennyiségű sót és a felfuttatott élesztőt. Finom rugalmas tésztává gyúrom. Tálba teszem, visszarakom a hűtőbe a vaj miatt és ott letakarva minimum egy órán át kelesztem. (én az elején a mixer dagasztóját szoktam használni, hogy gyorsan össze álljon a tészta és utána a deszkán gyúrom tovább szép rugalmas tésztává.)
Ameddig a tésztánk hűsölve kel addig elkészítem a tölteléket.
A hagymákat apróra vágom és kevés olajon finomra dinsztelem. Sózom, borsozom és mikor már szép barna akkor leveszem a tűzről és hagyom kihűlni.

A tésztát 1 óra pihenés és kelés után kiborítom a deszkára és kinyújtom, megkenem a hagymás masszámmal és egy 25 dkg vaj felét is rá kockázom. A két szélét behajtva téglalap alapot hajtok és ismét kinyújtom. Újból összehajtom minden oldalról és visszateszem a hűtőbe pihenni. 30 perc múlva átnyújtom és összehajtom. Ezt én 3szor tettem meg. Így a tésztánk szép réteges lesz a szaggatásnál.

Miután 1* 1 órát és 3* 30 percet pihent és nyújtottuk a tésztánkat ismét deszkára tesszük, de most nem nyújtjuk vékonyra. Épp csak akkorára hogy a pogácsa szaggatóval szép vastag pogikat kapjunk. A méret az mindig ember függő, ki hogy szereti. Mivel most a cél hogy jól lakjanak a "Nagy Vadászok" :) ezért méretes pogikat szaggattam. De ha partira kell, akkor persze csak a pici poharat használnám, hogy pont csak egy falatnyi pogácsák szülessenek.

A sütőt előmelegítem 4 fokozatra és kb. 20 perc alatt a tetejüket (én spórolni szoktam ezért a feltört tojások fehérjéjét használva) megkenve aranybarnára sütöm a kis bucikat.

Az eredmény nagyon finom hagymás kis pogácsák!!!! amelyek például a barátnőm véleménye szerint egy jó kis krémleves kisérője is lehetne.

Szóval pogácsára fel.
Remélem többen is kipróbáljátok és nektek is ugyan annyi örömötök lesz benne mint nekem. :):):)

Ui.:
Az alap tészta variálható bárhogyan. Az első nyújtáskor lehet rátenni a mindenki által jól ismert sajtot, tepertő krémet, vagy egy kicsit provansziasan aprított szárított paradicsomból készített pasztát. Az ötletek tárháza kimeríthetetlen!!! csak próbálkozni kell. és ha nem is lett jó akkor sem kell elkeseredni. Legközelebb biztosan az lesz! CSAK KITARTÁS!!!!! :)

Isten sem egy nap alatt teremtette meg a földet! :D

2010. szeptember 15., szerda

Első nap

Mint ahogy minden kezdet nehéz, ez sem könnyű. Az hogy miért is kezdtem bele ebbe a bolgba az azért van mert nem tudok már mit kezdeni az évek során felgyülemlett sok - sok recepttel és tapasztalattal. Gyermekkorom óta a konyha volt a lakás legfontosabb pontja. Édesanyám révén elég sokat sürögtem forogtam a konyhába és így mi sem volt természetesebb minthogy a főzés függőjévé váltam. :) Mióta az eszemet tudom gyűjtöm a recepteket és az összes létező főzéssel kapcsolatos könyveket és újságokat. Az internetnek köszönhetően 1000nyi olyan oldal található már a neten, ahol jobbnál jobb recepteket találhatunk, de én még mindig a régi módit szeretem :) és minden gasztronómiai magazint megveszek. Nemrég elveszített Édesanyukám nyomába lépve most már egyre többet vagyok a konyhába, így az is kiderült ez a tudomány és tehetség örökölhető. Legalábbis bízom abban, hogy azok akik eddig dicsérték főztömet nem csak kedveskedni akartak. :):):) De a lényeg, hogy ez a blog segítség és bizonyíték legyen mindazon nők számára akik valamiért abbahagyták a főzést, vagy még el sem merték kezdeni azok is kedvet kapjanak a főzés minden csinnyához binnyához. Ehhez segítségül fogom kérni többször is a már "Nagy Öreg" és tapasztalt gasztroblogozókat is!!!! Remélem társaim lesznek ebben :)

Kívánom legyek nagy segítségére mindenkinek és remélem jó kis csapat fog itt össze jönni.

Köszönöm a bizalmat :)

Puszi
Dini